top of page

NEDEN NATÜRAL ZEYTİNYAĞI?

Neden RezeLLi Natürel Zeytinyağını Tercih Etmeliyim?


Bir çoğumuz, Natürel Sızma Zeytinyağının; gerçek bir kalp dostu ve zengin bir enerji kaynağı olduğunu, tok ve tatmin olmuş hissettirerek gereksiz yemenin önüne geçmesiyle obeziteyi önlediğini, güçlü antioksidanlar içerdiğini, içeriğindeki Oleokantal sayesinde enflamosyonu önlediğini, yani günlük beslenmemize ekleyeceğimiz makul miktarda natürel sızma zeytinyağının Akdeniz’e has diğer gıdalarla beraber tüketildiğinde bize uzun ömür ve sağlık getirebileceğini biliriz ya da bu konularda bir şeyler duymuş, okumuş olabiliriz.


Aynı zamanda, bilmemiz gereken bir diğer husus da Natürel Sızma Zeytinyağı tanımının, zeytinyağında önemli bir kalite göstergesi olduğudur.Peki sağlığımız için Natürel Sızma Zeytin Yağını tüketeceğiz ama RezeLLi’ yi neden tercih edeceğiz?


Ege Bölgesinde tüm zeytin üreticileri, en iyi zeytinyağının kendi köylerinin zeytinyağı olduğuna inanırlar ve söylerler.


Burhaniye ve çevresi, önemli miktar ve kalitede zeytinyağı üretimine sahip olmakla birlikte tahmin ederseniz ki biz bu yönde bir iddia ile RezeLLi Zeytinyağını tercih edin demeyeceğiz. Tam tersi her bölgenin zeytin yağının çok farklı aromalara sahip olup kıymetli olduğunu biliyoruz ve söylüyoruz.

Yukarıdaki sorunun cevabına, Natürel Sızma Zeytinyağının insan sağlığı için önemini bilerek, ona hak ettiği değeri verdiğimizi, gerekli hassasiyeti göstermeye çalıştığımızı söyleyerek başlamak ve somut maddeler halinde bunu nasıl yaptığımızı sizlere anlatmak istiyorum.


Kaliteli daha da kaliteli zeytinyağı tüketebilme serüveni üreticilerin en başta zeytin ağacına sonra zeytin meyvesine hak ettiği değeri vermesi, doğasına gerekli saygıyı göstermeleri ile başlar ve zeytine zarar vermeden hasat edilmesi, ağaçtan toplanan zeytinlerden en kısa sürede hijyen koşullarına dikkat edilerek zeytinyağı üretilmesi, yine zeytinyağının yapısına uygun şekilde içeriğindeki sağlık iksiri moleküllerini etkin bir şekilde koruyarak ilk günkü tazeliği ve kalitesiyle sizlere ulaştırıncaya kadar en saklanması ve iyi ambalajlanması ile devam eder.


Aldığım şey, aldığımı sandığım şey mi?


Zeytinyağı seçerken kendimize sormamız gererken ilk soru “Aldığım şey, aldığımı sandığım şey mi?” sorusu olmalı. Bir ürünü tanımlarken yapılması gereken ilk iş, ortak bir dil oluşturmak ve herkesin aynı dili konuştuğundan emin olmaktır. Örneğin, üzerinde taze sıkılmış portakal suyu yazan bir kutu meyve suyu alıyorsunuz, ancak kutunun içindeki konsantre portakal suyu olabiliyor. Benzer durum zeytinyağı için de geçerlidir.


Aldığım zeytinyağı zeytinden mi yapılmış?


Aslına Uygunluk: Tam tersi anlamı taşıyan “Tağşiş” terimi ülkemizde daha çok kullanılan bir terim. Bir şeyin olduğunu iddia ettiği şey olmaması, zeytinyağının içine başka bir şey karıştırılmış olması anlamına geliyor.
Zeytinyağına fındık, ayçiçeği, kanola ve hidrojene tohum yağları gibi yağlar karıştırıp bunu ürün etiketinde belirtmemek elbette dolandırıcılıktır. Üretici yağını daha ucuz başka yağlar ile karıştırıp yağının hacmini arttırmaya, böylece de daha fazla para kazanmaya çalışabilir. Bu tür tağşiş örnekleri, zeytinyağını sağlığına faydalarını ön planda tutarak tercih eden tüketiciyi kandırmak ile kalmaz, bazı alerjik bünyeler için sağlık riski de taşıyabilir.


Ürün sizlere beyan edildiği kadar kaliteli mi?Rezelli olarak konumuz zeytinyağının kalitesi olduğunda siz dostlarımızın dikkatini öncelikle natürel sızma, yani en üstün kaliteli zeytinyağına yöneltmeye çalışıyoruz. O zaman sorumuza da bu terimden başlayarak cevap arayalım. Birçok ülkede zeytinyağının natürel sızma olarak satılabilmesi için serbest yağ asidi oranının %0,8’den az olması, duyusal açıdan (kızışma kusuru, küf kusuru, çamurlu tortu, ısınmış ve yanmış olma kusuru, ransid kusuru, şarabımsı ve sirkemsi tad kusuru gibi) kusuru olmaması ve en az bir olumlu özelliği ( meyvemsilik, acılık, yakarlık gibi) olması gerekir.


Düşük kaliteli veya ideal olmayan şartlarda yüksek ısıda işlenmiş zeytinlerden elde edilen yağların natürel sızma zeytinyağı standartlarını tutturması mümkün değildir.


Diğer bir olasılık, natürel sızma olan bir yağın kalitesinin, depolama, teneke veya şişe olarak ambalajlama sürecinde veya satış sürecinde beklediği raflarda maruz kaldığı sıcak, ışık ve oksijen nedeniyle kaybolma riski bulunmaktadır.


Yazımızın son bölümünde başlangıçta ki “Neden RezeLLi Natürel Zeytinyağını Tercih Etmeliyim?” sorusunu hatırlayarak belirtilen riskler ile ilgili biz ne yapıyoruz onları anlatmaya çalışalım.


- Öncelikle Zeytinyağının anavatanlarından biri olan Burhaniye’de “Rezelli Zeytinyağı” markamızın bir Burhaniye Markası olarak resmi tescili yapılmış ve serüvenine güven, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri ile başlaması sağlanmıştır.


- İşletmemiz, Burhaniye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü İşletme Kayıt Belgesine sahip olup denetimlerine tabidir.


- Son iki yıldır, zeytinyağı konusunda, zeytin ağacından başlanarak tüm üretim sürecinin hassasiyetlerini inceledik, geleneksel üretim yöntemleri ile beraber yurtiçi ve yurt dışı kaynaklardan faydalanarak konuya ilişkin bilimsel yenilikler hakkında farkındalığımızı oluşturmaya çalıştık.


- Özenle üretilen ve Natürel Sızma Zeytinyağı standartlarına uygun olan yağımızı, üretim tarihindeki kimyasal ve duyusal değerlerini azaltmadan hiçbir kusur oluşmasına izin vermeden siz dostlarımız için ulaşılabilir kılmak istiyoruz. Bunun için de;

· Zeytinyağımızı, filtrelemeden sizler ile buluşturmayı tercih ediyoruz.


Bazı üreticiler ve tüketiciler filtrelenmiş zeytinyağını tercih ederlerken bazıları ise filtrelenmeyen zeytinyağını tercih edebilirler. Bizim bugüne kadar edindiğimiz bilgilere göre filtrelemenin avantaj ve dezavantajları bulunmakla birlikte filtrelemeden iyi koşullarda saklanan zeytinyağı daha doğal, lezzetli ve sağlıklı kalmaktadır.


Eğer zeytinyağı ambalajlandıktan sonra uzun süre satış için raflarda bekleyecek ise filtreleme raf ömrünü uzatacaktır.


Ayrıca filtrelenen zeytinyağı daha şeffaf ve parlak bir görünüm kazanır.


Diğer taraftan yapılan araştırmalar, filtrelemenin bazı fenolik maddelerin bir miktarını (%20’lere varan) azalttığını, lezzet ve sağlık veren maddelerin bir kısmının filtrede kaldığını gösteriyor.


Filtreleme sırasında yağın oksijen ile teması artıyor. Buda okside olma riskini yükseltiyor.


Son olarak filtreleme ünitesinin temiz ve çalışır durumda tutulması da ayrı bir emek ve zaman gerektirmekte olup hassasiyet gösterilmemesi durumunda hijyen konusunda sorunlar yaşanabiliyor.


  • Zeytinyağımızı sakladığımız Yağhanemizin hijyen koşullarına azami hassasiyeti gösteriyoruz. Yağhanemizin fiziksel koşulları azami hijyen amacımıza uygun düzenlenmiştir.


  • Yağhanemizi klima sistemi ile 15C ile 18C arasında sıcaklıkta tutarak düşük ve yüksek ısının zeytinyağımızda kusur oluşturma risklerini engellemeyi hedefliyoruz.


  • Natürel Sızma Zeytinyağımızı Yağhanemizde krom tanklarda saklıyoruz, bu şekilde ışık nedeniyle kusur oluşma riskinden uzak tutmayı hedefliyoruz. Önceden tenekelere doldurma ve veya şişeleme işlemi yapmıyoruz.


  • Krom tanklarda sakladığımız Natürel Sıma Zeytinyağımızın oksijen ile temasını yani okside olma riskini önleyebilmek için krom tanklarımıza azot gazı basımı yaparak zeytinyağımızı ilk üretim tarihinde ki değerleriyle sizlere ulaştırmayı hedefliyoruz.


- Natürel Sızma Zeytinyağımızı Siz dostlarımıza ulaştırmak için gönderim tarihinde ambalajına (laklı teneke veya zeytinyağı için üretilmiş özel kapaklı koyu renk şişeler) dolduruyor ve kontrollü bir şekilde gönderilmesini sağlıyoruz.


- Yine siz dostlarımızın bir yıl boyunca lezzetli, sağlık ve yüksek kaliteli bir zeytinyağını keyifle tüketebilmesi için evinizde, mutfağınızda yeterli saklama koşullarını sağlayamamanız ve satın aldığınız yağın değer kaybetmesi hatta kusurlu hale gelebilmesi riskine karşılık arzu ederseniz birkaç aylık kısa sürelerde tüketeceğiniz zeytinyağınızı sizlere göndererek arzu ettiğiniz tarihte yukarıda belirttiğimiz hassasiyetler ile sakladığımız zeytinyağlarımızdan sizlere yeniden gönderim yapacağımız bir sistemi oluşturmayı hedefliyoruz. Her defasında hasat tarihindeki değerlerine yakın değerlerde zeytin yağını sizler için ulaşılabilir kılmak bizim ana hedeflerimizdendir.

Bizim tüm bu gayretlerimizin yanı sıra siz dostlarımızın da;

Öncelikle çok önemli olan sağlığınız için zeytinyağının çok değerli olduğunun farkında olmanız gerektiğini ve

Mutlaka çok güvendiğiniz üreticilerden (tercihen tescilli bir marka altında kontrollere tabi olan) nelere dikkat edeceğinizi bilerek,

Gereksiz süslemeler ve sıfatların yerine gerçek kalite unsurlarının farkında olarak,

Kısa sürelerde tüketebileceğiniz kadar zeytinyağını satın alıp tüketmenizi

hatırlatmak ve önermek isteriz.

Sağlıkla kalın,

RezeLLi Zeytinyağı

156 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page